Slik bidrar du til Norges beredskap

Norske myndigheter anbefaler at flest mulig er forberedt på å klare seg selv i en uke. Her finner du sjekkliste for din egenberedskap.

Brosjyren "Slik bidrar du til Norges beredskap" er tilgjengelig på 32 ulike språk.

Vi lever i en stadig mer urolig verden – blant annet som følge av klimaendringer, krig og digitale trusler. Selv om det meste fungerer som det skal i Norge, må vi være forberedt på at ekstremvær, pandemier, ulykker, sabotasje og i verste fall krigshandlinger kan ramme oss.   

Er du forberedt?

Hvordan vil du og dine nærmeste klare dere hvis strømmen blir borte en lengre periode? Hva gjør du hvis vannet forsvinner? Hva hvis du ikke får handlet på en uke? 

Strømbrudd kan føre til at vannet i springen, kloakksystemet, medisinsk utstyr, lading av elbil, betalingsløsninger, internett, mobiltelefon, radio, kjøleskap og mulighet for matlaging ikke fungerer som normalt. 

Egenberedskap handler om å være forberedt på slike situasjoner.